Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0
Dodatni prispevki

Poučujem. Prihodnost oblikujem. – 15. Sejem akademske knjige Liber.ac

Mateja Gaber, Bukla 179, 17. 4. 2024

Poučujem. Prihodnost oblikujem. – 15. Sejem akademske knjige Liber.ac

Pod sloganom Poučujem. Prihodnost oblikujem bo med 21. in 23. majem 2024 v Foersterjevem vrtu za Filozofsko fakulteto Univerze v Ljubljani potekal že 15. Sejem akademske knjige Liber.ac. Letošnje vsebine obravnavajo poklic učitelja – enega najpomembnejših, a hkrati v zadnjem času najbolj spregledanih poklicev.

Vpliv učiteljevih dejanj na prihodnost lahko strnemo v kratek aforizem, ki se je pojavil v intervjuju ruskega pisatelja in Nobelovega nagrajenca Borisa Pasternaka, a ga že skoraj 40 let (zmotno) pripisujejo avstrijski pisateljici Marie von Ebner-Eschenbach: »To, kar počnemo danes, vpliva na to, kako bo svet videti v prihodnosti.« Ne glede na to, kdo je avtor citata, je njegovo sporočilo jasno: kot učitelji moramo skrbno premisliti svoja dejanja in ravnati odgovorno. Tako bomo zagotovili lepšo in boljšo prihodnost za zanamce in svet, v katerem bodo živeli.

Prvi dan sejma Liber.ac se nam po slavnostnem odprtju obeta zanimiv pogovor s pisateljem in nekdanjim ravnateljem Dušanom Mercem, ki bo spregovoril o stranpoteh sodobne pedagogike. V pogovoru s profesoricama Filozofske fakultete Katarino Marinčič in Vaneso Matajc bo Tone Smolej predstavil vlogo profesorjev pri pisanju spremnih besed leposlovnim knjigam. Pogovor o povezavi med preteklostjo in sedanjostjo bodo oblikovali učitelji in učiteljice ter študenti in študentke Modre fakultete UL, med obiskom muzejske učne ure se boste lahko preselili v šolsko uro iz preteklosti, na okrogli mizi pa bodo gostje Goran Vojnović, Mirjam Milharčič Hladnik, Janja Žmavc in Irena Lesar spregovorili o problematiki eno- ali več­jezičnosti v šolah. S Slovanskim večerom se bo zaključil prvi sejemski dan.

Dopoldan drugega dne bo pod vodstvom Igorja Žunkoviča najprej potekala delavnica za otroke z naslovom »Ustvarjalni z branjem in pisanjem«, nato pa bo Pionirski dom – Center za kulturo mladih predstavil zbirko dramskih besedil Gledališke sanje, namenjenih branju in igranju, ter opozoril na pomembnost dramskih besedil in njihovo uporabnost pri poučevanju. Sašo Jerše bo v nadaljevanju skupaj s študenti zgodovine predstavil berilo Paleografija novega veka. Sledil bo pogovor ob izdaji knjige Les Théâtreux: 40 let frankofonega študentskega gledališča na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani, Lara Unuk, Sara Križaj, Eva Avguštin, Barbara Kovač, Tadeja Novak in Apostolos Stergiannis pa se bodo pogovarjali o prevajanju novogrške literature. Tatjana Jamnik bo vodila pogovor o spodbujanju kulture branja, sledila pa bosta še dva pogovora o vlogi učitelja nekoč in danes (vodi Damijan Štefanc) ter o sodelovanju učiteljev in umet­nikov v vzgojno-izobraževalnem procesu (vodi Robi Kroflič). V Slovanski knjižnici si boste lahko ogledali filmsko adaptacijo Kunderovega besedila Šala, na odru pa bo dan zaključil priznani slovenski kitarist Sašo Zver.

Zadnji sejemski dan se bo začel aktivno, saj bo Gregor Starc s študenti v parku predstavil program SLOfit za odrasle. Nadaljeval se bo s predstavitvijo učbenika Madžarska ulica, nato bo sledil pogovor o sozaložniškem sodelovanju Slovenske matice in Filozofske fakultete UL, Olga Paulič pa bo vodila delavnico za študente o didaktiki zgodovine in umetnostne zgodovine. Rezijanske pravljice bo predstavila Luiga Negro, spoznali pa boste tudi slovensko-avstrijskega pesnika Janija Oswalda. Ali se umetnosti lahko naučimo in ali je umetnost sploh mogoče poučevati – o tem bo spregovorila umetnica in oblikovalka Tanja Pak v pogovoru z Matejo Gaber. Za konec se bodo predstavile tri poetike (Mateja Gaber, Sara Špelec, Gaja Maja Klerndić), ki združujejo umetnost in znanost. Zaključek sejma Liber.ac bo zaznamoval koncert skupine Slainte Ol' Friend.

Obeta se bogat ter knjižno, bralno in pogovorno zaznamovan majski teden, na katerem se bodo predstavile številne slovenske založbe, ki gojijo posebno ljubezen do akademske knjige. Vabljeni na druženje s knjigo, pesniki, pisatelji in učitelji!

Več o sejmu:
https://liberac.ff.uni-lj.si/liberac2024/


Povej naprej

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...