Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0
Intervjuji Bukla plus

3 vprašanja: Breda Mulec

Samo Rugelj, foto: Stane Jeršič, Bukla 179, 17. 4. 2024

3 vprašanja: Breda Mulec

Breda Mulec je doktorica prava in raziskovalka, javna uslužbenka in knjižna ustvarjalka, saj piše tako pravljice za otroke kot strokovne monografije. Njena najnovejša je Uradniki niso angeli, v kateri je analizirala položaj državnih uradnikov v zadnjem stoletju. O knjigi smo ji zastavili tri vprašanja.


Breda Mulec
Uradniki niso angeli
Disciplinski postopki skozi stoletje
Litera in Inštitut za lokalno samoupravo, 2023 , t. v., 240 str., 25 €

Bukla: Komu priporočate branje knjige Uradniki niso angeli?
Mulec: Čeprav gre za znanstveno monografijo, je namenjena širšemu bralstvu. Seveda bo najprej našla bralce v strokovni in akademski javnosti in bo najbolj zanimiva za tiste, ki se z vprašanji uradništva ukvarjajo poklicno, vendar pa je knjiga tudi literarno obogatena. Literarni vložki so pisani na osnovi do zdaj neobjavljenih arhivskih spisov, v katerih se skrivajo zapisi o disciplinskih postopkih zoper javne uslužbence izpred sto let. Če jih gledamo z današnjimi očmi, so bile mnoge situacije tudi smešne in hudomušne. 

Bukla: Kateri problemi so pri državnem uradništvu večni in se iz preteklosti vlečejo do današnjih dni?
Mulec: Že pred skoraj stoletjem so morali kandidati pred vstopom v urad­niško službo opraviti strokovni izpit. Tudi v kasnejših obdobjih je bil tak izpit za imenovanje v naziv vstopnica v državno službo. Kasneje, v samostojni Sloveniji, je bil ukinjen pod pretvezo administrativnih bremen, medtem ko so danes spet aktualne razprave o njegovi nujnosti. ­Tudi ocen­jevanje uradnikov ni nekaj novega. Včasih so uradnike ocen­jevali pred tričlansko komisijo, danes jih oceni nadrejeni. Vendar pa se dandanašnji stroka nagiba k njegovi ukinitvi. Mnogi namreč ocenjevanje razumejo kot nepravično in preveč subjektivno, brez resnejših objektivnih kriterijev. Tudi v preteklosti so bili nekateri javni uslužbenci dovzetni za razna podkupovanja, včasih je bil dovolj že kak liter ali škatla cigaret, po razpoložljivih podatkih je to prisotno tudi danes, vendar pa v naši državi podkupovanje ni tako razširjeno, kot je prisotno v razgretih gostilniških debatah. 

Bukla: V knjigi raziskujete uradništvo od Kraljevine SHS dalje. Kako se je spreminjala podoba javnega uradnika v tem stoletju, je njegova javna podoba danes v Sloveniji boljša kot v nekdanji Jugoslaviji?
Mulec: Stereotipi o javnih uslužbencih kot lenih in neučinkovitih birokratih so že zelo stari in jih najdemo povsod po svetu. In tu niso nobena izjema niti uradniki v našem prostoru. Najbrž tudi zato, ker se državljani vsake toliko soočamo z neprijetnimi opravili pred državnimi institucijami, plačamo kakšno kazen itn. Tu je še seveda prepričanje dela javnosti o prednosti državne službe, njeni stalnosti in razmeroma solidni plači, čeprav so bile nekatere kategorije javnih uslužbencev v Kraljevini SHS celo revnejše od viničarjev ... Tudi danes še najdemo med javnimi uslužbenci tudi take, ki ne dosegajo niti minimalne plače. 


Povej naprej

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...