Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0
Združenje splošnih knjižnic

KAJ ŽELI PRIHODNOST? Projekt, ki je zavrtel virtualni svet mladih

Tina Saražin, Osrednja knjižnica Srečka Vilharja Koper, Bukla 168, 21. 9. 2022

KAJ ŽELI PRIHODNOST? Projekt, ki je zavrtel virtualni svet mladih

What the Future Wants / Kaj želi prihodnost? je mednarodni projekt, s katerim je Osrednja knjižnica Srečka Vilharja Koper skupaj s partnerji iz Nemčije, Češke, Irske, Turčije, Severne Makedonije, Albanije, Srbije in Nizozemske sodelovala pri raziskavi in delu z mladimi v digitalnih okoljih. Rezultati raziskave so danes prevedeni v interaktivno razstavo, ki skuša mlade spodbujati h kritični presoji sodobne tehnologije in razmisleku, kakšen svet si želijo v digitalni prihodnosti.

Namen projekta What the Future Wants je ambiciozen: mlade skuša postaviti v središče digitalne prihodnosti in jih z izobraževanjem ter soustvarjanjem ozaveščati o različnih vidikih virtualnega sveta. Mladi namreč danes odraščajo v okolju, ki je vse bolj odvisno od digitalnih tehnologij, te pa vse bolj posegajo v njihov socialni in učni prostor, zaradi česar se tudi ločnica med virtualnim in analognim ter med javnim in zasebnim vztrajno zmanjšuje. Tako so mladi v obdobju ključnega razvoja izpostavljeni edinstvenemu nizu izzivov, od tehnoloških navad in zasvojenosti do informacijskega onesnaževanja, algoritmov in diskriminacije ter nadzora podatkov. 

Projekt What the Future Wants skuša te izzive definirati in obravnavati skupaj z mladimi in vsemi, ki jih pri tem podpirajo. Z raziskavami, izobraževalnimi učnimi načrti in kreativnimi posegi skuša vplivati na dvig podatkovne pismenosti naslednje generacije odraslih, da bo lahko ta kritično in proaktivno razmišljala o digitalnem okolju, kakršno si želijo že danes, predvsem pa v prihodnosti. 

V koprski knjižnici so v ta namen v minulem šolskem letu za mlade v okviru navedenega projekta izpeljali vrsto pilotnih delavnic in predavanj, ki se jih je udeležilo več kot dvesto dijakov Srednje ekonomsko-poslovne šole Koper in Gimnazije Koper, Mestna knjižnica Piran pa se je projektu pridružila z delavnico za dijake na Gimnaziji, elektro in pomorski šoli Piran. 

Rezultati slovenske raziskave so podobno kot rezultati sodelujočih partnerjev (Trinity College Dublin, Goethe-Institut, FERS, Libraries Unlimited, Science Gallery Dublin in DOX Center za sodobno umetnost) pokazali, da se današnja generacija mladih večinoma ne zaveda pasti družbenih omrežij, obravnavajo jih kot samoumevne. Pomembno se je zavedati, da gre za generacijo, ki je z družbenimi omrežji odraščala in si posledično ne zastavlja več vprašanj, kot so denimo, zakaj uporabljati ključnik ali kako različna podjetja in spletni vplivneži dostopajo do naših podatkov. Prav tako večinoma ne poznajo svojih pravic na spletu ali, denimo, kaj lahko različni profili na družbenih omrežjih povedo o osebah, ki jih upravljajo že »na prvo žogo«. 

Zaskrbljujoča je ugotovitev, da so interesi mladih v veliki meri skladni z današnjo politiko družbenih omrežij – dostop do hitre, instant podane vsebine, ki predvsem zabava. Klasične medije, z izjemo vidnejših nacionalnih, poznajo le izjemoma, kaj šele uporabljajo. Pomembnejšim aktualnim tematikam, ki so lahko prepredene z napačnimi ali celo lažnimi novicami, redko sledijo. Podobno je z lažnimi novicami oziroma t. i. lažnimi mediji; večinoma se jih ne znajo ubraniti, saj jih ne prepoznajo. Mladim so danes primarni vir informacij družbena omrežja. 

Na delavnicah What the Future Wants so dijaki prejeli osnovna znanja, kako lažne novice prepoznati in se jim izogniti. Ob izvajanju delegiranih nalog so spoznali, da lahko tudi sami vplivajo na vsebino in raven komunikacije na družbenih omrežjih, za katero je splošno znano, da je tako pri nas kot v svetu že dlje časa v konstantnem upadu. Dijaki so ob tem zaznali nujnost kritične obravnave informacij in seveda branja, ki bogati naš besedni zaklad ter moč razumevanja in argumentiranja lastnih stališč. S precejšnjim zanimanjem pa so sodelovali tudi v pogovorih o vplivu družbenih omrežij na samopodobo, o nevarnostih in prednostih objave selfijev/sebkov in mobilnih napravah z ekološkega vidika. 

Rezultati raziskave so danes prevedeni v interaktivno razstavo What the Future Wants, ki v fizični obliki že potuje po knjižnicah, objavljena pa je tudi na spletni strani https://www.theglassroom.org/youth/ podjetja Tactical tech, ki je projekt tudi zasnovalo. Razstava skuša mlade spodbuditi h kritični presoji sodobne tehnologije in razmisleku o tem, kakšen svet si želijo v digitalni prihodnosti. Predstavlja namreč različne poglede na digitalno tehnologijo in njen vpliv na našo pozornost, podatke, pravice, družbo in ne nazadnje življenjska okolja. 

Delavnice What the Future Wants so na Koprskem dosegle izjemno zanimanje, zato smo jih skupaj s srednjimi šolami vključili v redni letni program bibliopedagoškega sodelovanja.


Povej naprej

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...