Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0
Knjiga - prva liga z Janjo Vidmar

Pišmeuk

Janja Vidmar, Bukla 179, 17. 4. 2024

Pišmeuk

Tatjana Plevnik
Pišmeuk: prepišnica za kreativno pisanje
ilustracije: Mojca Fo
JSKD, zbirka Literarni priročniki, 2023, m. v., 250 str., 25 €


V roke mi je prišel zanimiv hibrid med priročnikom in zbornikom kratkih zgodb z literarnih delavnic. Prava kompilacija uvidov, nasvetov, dobrohotnih namigov, napotkov in predlogov izpod peresa oziroma tipkovnice upokojene diplomirane pedagoginje Tatjane Plevnik s prišepetavanjem pisateljice, prevajalke in publicistke Suzane Tratnik preseneča s strnjenim, jasnim, bogatim in preglednim korpusom literarnodelavniških izvlečkov. Končno besedilo je pred izidom pregledala pesnica, pisateljica in esejistka Barbara Korun.

Avtorici Tatjani Plevnik se pozna, da deluje kot mentorica več skupin. Piše šele dobro deset­letje, vendar se tega že od vsega začetka loteva premišljeno, uri se tako na področju literarne teorije kot na formalno-stilni ravni. Mojstri se predvsem v kratki zgodbi. Z njimi je sodelovala in zmagovala na različnih natečajih: osvojila je Arsovo nagrado lastovka, na natečaju revije Outsider je osvojila nagrado in priznanje za dve zgodbi, zmagi je odnesla na natečaju AirBeletrine in Sodobnosti in še bi lahko naštevali. 

Svoje izkušnje predaja delavničarkam in delavničarjem, ki jih želi spodbuditi k ustvarjalnemu pisanju, v katerega vsesplošne koristi trdno verjame. Sprva je delavnice obiskovala tudi sama. Pridobila je dovolj znanja ter izkušenj, da je sčasoma skupino pišočih oblikovala tudi sama. Pisanje podpira, saj z njegovo pomočjo artikuliramo in poglobimo lastne misli. 

Leta 2023 je izdala svoj kratkoprozni prvenec Vabe: zbirka nepovezanih zgodb, v kateri vsaka stoji in pade samo zaradi svojih zaslug. Gre za trideset tematsko in zvrstno precej raznoterih, slogovno izpiljenih zgodb, ki se s premišljeno dodelanimi liki gibljejo med stvarnostjo in domišljijo. 

Na drugi strani nagrajenke Prešernovega sklada za literaturo in večkratne nominiranke za nagrado kresnik ter modra ptica, prejemnice nagrade desetnica in Levstikove nagrade, Suzane Tratnik, ni treba posebej predstavljati. Z bogatim, raznovrstnim opusom, v katerem opozarja na družbene anomalije in krivice ter pogosto osvetljuje problematiko LGBT, objavami v literarnih revijah in antologijah ter s številnimi prevodi v tuje jezike sodi nedvomno med najvidnejše slovenske ustvarjalke. 

David Bedrač v predgovoru priročnika Piš­meuk posrečeno ugotavlja, da gre za pravo literarno delavnico v malem. Njegova ugotovitev vsekakor drži. Priročnik je poleg uvoda razdeljen na dvanajst hudomušno podnaslovljenih poglavij, ki bralcu med drugim približajo različne svetove in ustvarjalne navade literarnih velikanov in klasikov ter na drugi strani nudi vpogled v kratke zgodbe, ki jih je prispevalo štiriintrideset delavničark in delavničarjev. Poleg tega nam avtorica postreže s številnimi osnovami in spodbudami za razmišljanje. Prenekaterega začetnika usmeri na pravo pot. Napotki so nedvoumni, s kratkimi, jasnimi povedmi avtorica pomaga prebroditi tako začetno zadrego kot poznejše blokade v ustvarjalnem procesu. 

Knjiga je strukturirana v trdno celoto, od navdiha do izpisanega konca. Obarvana je humorno in avtorica v vsakem poglavju bralca poboža s šaljivim tonom, sproščen, živahen, pomenljiv slog najavlja že besedna igra v naslovih poglavij. V prvem Od ideje do prireje se skriva resnični uvod v pisanje: strmenje v prazen zaslon računalnika, odlašanje, izgovori, preizpraševanje, o čem pisati, kadar smo brez ideje, strahovi, negotovost, ali sploh koga zanima, kar nam je na umu, in navsezadnje temeljno vprašanje, ki vedno znova bega: kaj sploh hočemo povedati? Za dobro zgodbo se je treba potruditi. Avtorica nas popelje v univerzum idej. Povsod okrog nas so, v revijalnem tisku, knjigah, podobah, različnih medijskih objavah, zvezkih, objavah na družbenih omrežjih. Po besedah avtorice so tudi pesmi odličen vir navdiha. 

Vsako poglavje ponuja razlage, kako se lotiti posameznih etap v pisanju, pogovor z osrednjim likom, različne obravnave začetka, zapleta, razpleta in konca, dialoške dileme, pripovedne tehnike in perspektive ter čiščenje besedila. Korake spremljajo zapisi z delavnic in številne vaje za spodbujanje domišljije. Na koncu sledijo še duhovita navodila za uspešno sabotažo literarne delavnice, ki nam postrežejo z iskanjem ravnovesja med lastno izreko in odzivi drugih na delavnici.

S priročnikom Pišmeuk smo v uk dobili zanimiv in koristen, svež, berljiv vodnik po svetu kreativnega pisanja z vsemi njegovimi prednostmi in zagatami vred. Zelo priporočam!


Povej naprej

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...