Pojdi na glavno vsebino
Brezplačna dostava za naročila nad 35 €
041 670 666(pon.-čet.: 8.30-16.00, pet.: 8.30-14.30)
0
Uredniške zgodbe MK

Za ljubitelje znanosti

Mitja Pucer, urednik, Bukla 178, 6. 2. 2024

Za ljubitelje znanosti

Je mogoče, da bomo nekoč živeli na drugih planetih in zvezdnih sistemih daleč v vesolju? Kako se bomo morali spremeniti in prilagoditi takemu življenju? Si bomo podredili naravo ali zapregli robote? So razdalje sploh obvladljive ali bo treba poseči po doseganju nesmrtnosti?


Michio Kaku: 
Prihodnost človeštva
Naša usoda v vesolju
prevod: Aleš Učakar
Mladinska knjiga, zbirka Esenca, 2023, m. v., 392 str., 37,99 €

Ameriški teoretski fizik japonskega rodu dr. Michio Kaku (roj. 1947) je danes enako znan obraz s televizijskih zaslonov kot svojčas priljubljeni Carl Sagan: je aktivist, futurolog, predavatelj, avtor poljudnoznanstvenih člankov in profesor na Mestni univerzi v New Yorku. Napisal je več del o fiziki in astronomiji; njegove knjige Physics of the Impossible, Physics of the Future, The Future of the Mind ter The God Equation: The Quest for a Theory of Everything so ­bile prodajne uspešnice na seznamu časnika New York Times. Kot popularizator znanosti se pojavlja tudi na radiu in v filmu, ima svojo spletno stran (mkaku.org), piše blog in je redni sodelavec mnogih strokovnih medijev. Vodil je več televizijskih oddaj za programe BBC in Disco­very, History ter Science Channel in druge. Za svoja prizadevanja pri povezovanju znanosti in znanstvene fantastike je leta 2021 prejel nagrado Arthurja C. Clarka za življenjsko delo.

Dr. Kaku verodostojno in s strokovno suverenostjo razlaga tisto, o čemer nekateri megalomanski superbogataši in tehnološki vizionarji bolj ko ne špekulirajo: kaj zares čaka človeka, ko se bo z rodnega planeta odpravil drugam – bodisi po naravne vire, v iskanju življenjskega prostora ali iz pustolovske radovednosti ter v želji obvladovanja fizičnih meja. Najprej na Mars, najbližje za bivanje ljudi primerno nebesno telo, potem pa še dlje; da bo s pomočjo napredne tehnologije, tako kot že nekoč ob razvoju ladjevja in želje po osvajanju novih svetov, kolonizacija bližnjega in daljnega vesolja postala osnova za novo poglavje v obstoju civilizacije, v katerem bo človek naposled premagal omejitve edinega sveta, na katerem se je menda spočelo inteligent­no življenje – in nemara odkril, da v vesolju pravzaprav nismo sami.

Znanstvena razpredanja in opisi dr. Kakuja, pospremljeni z zanimivimi popkulturnimi in duhovitimi filmskimi primerjavami, so naravnost fascinantni – s prizemljenostjo v zdravem razumu pa povsem razumljivi tudi tistim, ki ne vemo veliko o fiziki, robotih, bio­tehnologiji, vesoljskih plovilih in tujih planetih. Prav s tem je avtor zadel žebljico na glavico.


Povej naprej

Spletno mesto za boljše delovanje uporablja piškotke.
Ti piškotki ne posegajo v vašo zasebnost. Več ...